Prvotně vytyčeným cílem bylo zařadit do pavouka každého vystudovaného architekta v zemích Koruny české, resp. ve středoevropském prostoru, neboť zde dlouhodobě působily vztahy k Vídni nejen jako k hlavnímu městu monarchie, ale hlavně ke středisku architektonického dění a školství.
V první fázi byla snaha zařadit osoby, které vystudovaly do poloviny 20. století a tedy některá jejich díla pocházejí i z 2. poloviny století. V dalších fázích budou připojováni i architekti další a prakticky by měl být pavouk doplněn až do současnosti. To však neznamená, že bude každý nový student automaticky přidán do pavouka.
Někteří se do pavouka pravděpodobně nedostanou i přesto, že např. získali jakési stipendium nebo navrhli či rekonstruovali nějakou vilu či rodinný dům.
Takže pokud bude k architektovi z 19. s 20. století nalezena nějaká relevantní informace, týkající se alespoň jeho studia, do pavouka bude dříve nebo později zařazen. Současná generace však bude, i kvůli časovým a technickým možnostem autorů webu, vybírána.

Autoři zveřejnění architektonického pavouka stále odkládali, neboť bylo nutno vytvořit alespoň základní systém, který zaznamenává architekty od 19. století do 1. poloviny 20. století. Ale i tento systém, pokud by měl být kompletnější, by zahrnoval několik set architektů, jejichž zařazení do pavouka by trvalo dalších několik týdnů či měsíců. Proto se rozhodli autoři zveřejnit webové stránky v březnu roku 2013, neboť základní kostru lze považovat za prakticky hotovou.

Číst dál: Kdy na pavouka?

Jména architektů se řídí pravidly, která užívá Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách (P. Vlček, Praha 2004). Ta obsahuje architekty, narozené do roku 1900, ale právě v 19 století je situace nejproblematičtější a často se vyskytují německé i české ekvivalenty. Např. Georg Fischer/Jiří Fischer.
Později se tato bilingvní disproporce u českých architektů již téměř nevyskytuje, naopak více variant nalezneme např. u vlastního jména Le Corbusiera.

Číst dál: Pravidla pavouka

DOBRÉ VÍNO

Vinárna u Vinohradského divadla

Read More

OBĚDY PRAHA 2

Hotovky i minutky u Vinohradského divadla

Read More
Joomla Templates by Joomla51.com